O sokratyzmie cz. 3

Szata filozoficzna, w którą w następujących wywodach mamy zamiar przyoblec wiarę sokratyczną, zasadniczo się różni od szaty, znalezionej przez Sokratesa dla tej samej wiary; niemniej się różni od założeń, na których chciał ją oprzeć Platon; a jeśli dziś jeszcze znajdą się ludzie, którzy swą wiarę sokratyczną opierać zechcą na Sokratesowej nauce poznania albo na platońskiej nauce nieśmiertelności, to tacy ludzie, mimo sprzeczności z naszymi założeniami naukowymi, jako bracia jednej wiary, będą nam niemniej pożądani.

Przyszłość zapewne postawi znów nowe założenia i wywody na miejscu naszych; co więcej, chętnie uznajemy możliwość, że dziś już inny umysł, uczeńszy lub bystrzejszy, dla tej samej wiary inne, a może i lepsze znalazł sformułowanie naukowe. Mogłoby ono tę naszą próbę filozofii neosokratycznej odeprzeć albo usunąć na bok; ale wiarę sokratyczną może ono tylko tym bardziej wesprzeć i wzmocnić. Dlatego powtarzamy: wiara sokratyczna, której broni cała szkoła sokratyczna, ani nie stoi na tej próbie ,,uzasadnienia filozofii neosokratycznej”, ani z nią nie upadnie; za tę próbę tylko my sami odpowiadamy. Ile zaś ta próba mimo to może dokonać dla religii sokratycznej i dla nauki, o tym niech sądzą wierzący i uczeni.

My sami nic o tym nie wiemy; lecz mniemamy, że nauce żadne nowe postawienie kwestii trwale szkodzić nic może; a co się tyczy wiary, odwołujemy się do następujących słów jednej z głów szkoły neosokratycznej: ,,A więc stwórzmy ramy dla prawdziwie odmłodzonego, w najlepszym znaczeniu tego słowa, neosokratycznego poglądu na świat i neosokratycznej filozofii, które każdemu pozostawią zupełną swobodę, a jednak wszystkich zjednoczą w wierze w Sokratesa“.

1 thought on “O sokratyzmie cz. 3”

 1. To Cię zainteresuje:

  łuki bloczkowe
  łuki sportowe
  makijaż okolicznościowy busko zdrój
  makijaż permanentny warszawa
  malowanie proszkowe Śląsk
  masaż leczniczy kręgosłupa warszawa
  masaż tajski warszawa
  materac dla psa
  materace dla psa
  materace Warszawa

Comments are closed.